TEL: 0533 7708584


Alışveriş Sepetim

  
Sepetinizde henüz ürün yok.
Son Gezdiklerim
B476 Alyans
Hızlı İletişim
İsim
E-Posta
Telefon
Mesaj
 
Fiyata Göre Arama
Ana Kategori
Alt Kategori
Son Kategori
Fiyat Aralığı
 
saat
Ürün Kodu : B476
Ürün Adı : Alyans
Kategori : Özel Alyans Modelleri
Fiyatı : 5.360    TL
Havale İndirimli Fiyat    : 4.824    TL
Ölçü :
ÜRÜN ÖZELLİKLERİ
Renk :
Beyaz Altın
Adet :
Bir Ad./Fiyat
Ayar :
14 Ayar
Model :
Bayan taşlı bay taşs özelliğinde
Taş cinsi :
Zirkon
Ödeme şekli :
Havale veya kredi kartı ile ödeyebilirsiniz

Pamuk Beyaz Altın mı? 

Dünyada ziraî ve iktisadî politika, pamuğu hesaba katma mecburiyetinde olduğu gibi, fıtrî giyim zaviyesinden de herkes pamukluya ihtiyaç duymaktadır. Çünkü sentetikler, statik elektrikten insanı muhafaza etmediği gibi zararlı radyasyonlardan da koruyamamaktadırlar. 


Dünya lif tüketiminin % 50'sini teşkil eden pamuk, hemen hemen 5000 yıldan beri bir tekstil hammaddesi olarak kullanılmaktadır. İnsanın doğumundan ölümüne kadar örtünme ve giyinme ihtiyacına cevap veren pamuğun ilk önceleri Hindistan'da, Çin'de ve Mısır'da; daha sonraları da Avrupa'da ekildiği tarihi kayıtlardan anlaşılmaktadır. Pamuk ekiminin ve pamuklu sanayiinin Avrupa'ya intikali, diğer sahalarda olduğu gibi, Müslümanlar vasıtasıyla İspanya yolu ile olmuştur.

Pamuk istihsali ve ticareti dünyada gittikçe ehemmiyet kazanmakta ve milletlerarası çok yönlü rekabetlere sahne olmaktadır. Dünyanın yaklaşık 80 ülkesinde yetiştirilen bu bitkinin yıllık istihsali 13-14 milyon ton arasında değişmektedir. Tekstil sanayiinin hemen hemen her sahasında kullanılan pamuğun, sentetik liflerin rekabetine rağmen, ne üretim sahasında daralma ve ne de üretim miktarında bir azalma görülmemiştir. Bir çok ülkelerin (hiç pamuk yetiştirilmeyen İngiltere gibi ülkeler dahil) bütün gayretlerine rağmen hiç bir yapma lif tarafından yeri doldurulamayan pamuğun 1995 yılında 20 milyon ton. 2025 yılında 30 milyon ton üretileceği tahmin edilmektedir.

Gerek dünya ticaretindeki yeri ve gerekse tekstil sanayiinde bir çok yönleriyle alternatifi olmayan bu ürünün temel bir tekstil maddesi olması sebebiyle millî ve milletlerarası korumacılık politikalarına da sebep olmaktadır.

Her yıl pamukla alâkalı konferanslar ve seminerler tertib edilmektedir. Gelişmiş ülkeler dahi pamuk ve onun ekim sahalarının korunması için kanunlar koymakta ve her yıl "pamuk üretim hedefi" ni tesbit etmektedirler.. Tayland'da, Filipinler'de ve Endonezya'da daha çok pamuk yetiştirilmesi için teşvikler yapılmaktadır. Dünya Bankası, Milletlerarası Pamuk Ekimini Teşvik Komitesi (ICAC), Milletlerarası Pamuk Enstitüsü (IIC) ve Milletlerarası Pamuk ve Pamuklu Tekstil Sanayi Federasyonu (IFCATI) dünya pamuk istihsali,istihlaki ve ticaretini koruma üzerinde tesirli kararlar almaktadırlar.

Pamuğu yukarıda özetlemeye çalışılan iktisadî ve siyasî sahalarda tesirli kılan, sentetik liflerin rekabetinden koruyarak, ona üstünlük kazandıran ve "beyaz altın" ismini taktıran tabiî özelliklerini düşünmemiz gerekmektedir. Onun fizikî, kimyevi ve termal hususiyetlerinden bazıları şunlardır:

- Pamuğun hygroscopic (nem çekici) bir hususiyete sahip oluşu, yani aşırı derecede su emişi... Bu vasıf umumiyetle vücudda meydana gelen statik elektirikten insanı muhafaza eder. Esasen pamuktaki bu durum su moleküllerinin polarite (itme - çekme, kutbiyet) hususiyetinden doğmaktadır.

- Pamuk lifleri zararlı radyasyonları en aza indirme hususiyetine sahiptir. Dolayısıyla bu lifler sıcağı 
önleyebilmektedirler. Hatta güneşten gelen zararlı ışınları da (infrared) bu lifler önleyebilmektedirler.

Acaba insanoğlu fıtratına uygun hususiyetleri pamuk lifinde yerleştireni ve onu en güzel, en ucuz ve bol bir şekilde "VEREN" i düşünüyor mu?...

İLGİLİ ÜRÜNLER
R0068  Alyans
R0068              3.663 TL
B483  Alyans
B483              6.308 TL
B496  Alyans
B496              6.390 TL
B478  Alyans
B478              5.287 TL